خواص بیشمار درخت کاج

با سلام خیلی وقت است که حوصل نوشتن مطلب ندارم و ترجیح می دهم در مواردی که علم کامل و کافی ندارم نظری ندهم و در مواقعی هم که سایرین جان کلام را رسانده اند نیازی نمی بینم اظهار نظر نمایم اما در این مورد به خصوص بر خود لازم داستم به چند نکته اشاره کنم. با توجه به متن نوشته شده در لینک زیر در خصوص مضرات درخت کامل بر ان شدم مطالب زیر را به عرض برسانم. پیشاپیش از اینکه متن زیر عامیانه نوشته شده و شاید مورد پسند برخی نباشد پوزش می طلبم. https://golhateb.ir/درخت-کاج/#comment-1448

با این نکته که یکدست بودن پوشش گیاهی زیبایی چندانی ندارد و موجودات علاقه ای به تجمیع در آن محیط را ندارند بر کسی بوشده نیست اما 1- مشکل از درخت کاج نیست مشکل از ماست که به یک موردی که پیله کردیم دیگر رهایش نمی کنیم و با افراط زیاد ان کار را بی خاصیت می کنیم. 2- هر درخت دیگری را که به صورت یکدست بکاریم همین مشکلات ذکر شده البته بر حسب نوع درخت کمی متفاوت رخ خواهد داد به طور مثال من خود شاهد باغی با 3000 درخت پرتقال با قدمت بیش از 35 سال بودم که موجودات و پرندگان علاقه ای به بودن در آن ندارند.

3- اینکه در این مقاله به صورت کاملا افراط گونه یک طرفه و حتی با تکرار مکرر نکات منفی سعی در بد جلوه دادن یک نوع درخت دارد بر کسی پوشیده نیست و این از روی عقیده شخصی نویسنده وکینه ای که از این نوع پوشش دارد و از آن خوشش نمی آید به وضوح مشخص است.

4- دلایل مشکلاتی که ذکر شد با کمی مطالعه دقیق و فکر کاملا مشخص است که از روی عقده گشایی و سمی جلوه دادن یک درخت اینکاری بس احمقانه است. به طور مثال علت اینکه اکثر گیاهان در اطراف این درخت رشد نمی کنند سمی بودن آنها نیست بلکه بر حسب شرایط که به طور معمول چون کاج خوب رشد کرده و ارتفاع می گیرد بر محیط پیرامون خود سایه انداخته و مانع از نور خورشید می شود که مانع رشد سایر گیاهان می گردد. 5- کاج و سوزنی برگان یکی از مورد های مناسب فضای شهری هستند به جهت اینکه ریشه آنها مستقیم و عمیق به درون زمین نفوذ کرده و از منابع آب زیر زمینی استفاده می کند و به راحتی خشک نمی گردد و جلوی ریشه سایر درختان را برای ورود به تاسیسات زیر زمینی نظیر لوله کشی آب می گیردکه از بروز مشکلات و خسارات جلوگیری می کند که می توان گفت یکی از بهترین گزینه ها جهت کشت درون شهری و برون شهری است.هزینه نگه داری از این درخت بسیار کم می باشد.

6- چنانچه کاج همره سایر درختان و هم اندازه و یا کمی کوچکتر و یا دیر تر کاشته شود سایر گیاهان به راحتی در کنار آن رشد نموده و لازم به ذکر است هر درخت بر حسب نوع و سن و سال و منطقه نیازمند محدوده ای جهت رشد می باشد همانند درخت گردو و بلوط و سایر درختانی که به مرور زمان مرتفع می شوند با سایه خود مانع از رشد سایر گیاهان پیرامون خود می شوند و به منطقه ای وسیع جهت رشد کافی و بالغ شدن نیاز دارند جالب اینجاست چون کاج ریشه اش پهن نمی شود زمین اطراف آن خاک نرم و خوب و بدون ریشه ای دارد و اغلب حاوی برگه های سوزنی خشک شده و پودر می باشد که بهترین نوع گیاه خاک برای گلدانها می باشد.

7-همه بارها و بارها دیده ایم که کلاغ ها و گنجشک ها علاقه خاصی به این درخت دارند و و لانه های متعددی از آنها را روزانه باد از بالای درخت ها به پایین می اندازد یکی از دلایل علاقه پرندگان برای ساختن آشیانه خود مستحکم بودن درخت و و مرتفع بودن و سوزنی بودن آن است که از ورود گربه ها به داخل آن جلوگیری می کند.که در این مقاله به طرز کاملا احمقانه ای گفته شده هیچ موجودی از این درخت خوشش نمی آید. یعنی خدا هم مشکل داشته این درخت را آفریده.

8-درخت کاج درختی بسیار کم دردسر و پر ثمر با شکل و شمایلی خاص و میوه هایی عجیب است اما چون ما به وفور آنرا مشاهده کرده ایم برایمان تکراری شده و جذابیتی ندارد جالب است این درخت و سرو انواع متفاوت بیشماری با زیبایی های خاص خود را دارد.

9-کینه ورزی در متن مقاله به صورت خنده داری مشهود است تا آنجا که چون شاه خوشش می آمده این نوع درخت کشت شده و از این مزخرفات نویسنده نگفته چرا در طی 40 سال جمهوری اسلامی کاج کاشته اند.

10- درخت کاج از آنجا که دیر آفت می گیرد و خشک می شود به بی آبی مقاوم است و عمر طولانی دارد اغلب درختان اطرافش به مرور خشک شده اما او همچنان استوار و مقاوم و سبز زیبایی خود را به رخ می کشد نه اینکه او سایر درختان را خشک کند این نظریات بچه گانه جای بسی تعجب دارد.

11- معمولا آدم ها با نگاه به اینکه این درخت سبز است به درختان اطراف آن نیز کمتر آب می دهند و این خود یکی از دلایل خشک شدن اطراف انهاست نه سمی بودن این درخت. نویسنده به گونه ای گفته سمی که فکر می کنیم بمب شمیایی است.

12- لازم به ذکر است که با توجه به گرم شدن زمین و مشکل بی آبی کشورمان ایران که در یکی از مناطق بیابانی خشک کره زمین است و گرمترین دمای ثبت شده در کره زمین در کویر لوت حدود 67 درجه است بهترین گزینه برای زنده نگهداشتن این منطقه استفاده از درختانی مقاوم نظیر کاج است چنانچه مجددا با افراط زیاد این گیاه پر ثمر را ببریم و گیاهانی با مصرف آب بالا و آفت زیاد و طول عمر کم بکاریم مشکل بی آبی را دو چنان کرده و خشک سالی را افزایش داده و همین طور که شاهد هستیم با باد و غبار بیشتری روبرو خواهیم شد.

بیشتر به نظر می آید این مقاله و مقالات مشابه در زمینه های مختلف کار کارشناسی شده برای سوء استفاده از سادگی مردمان ما و زود قضاوت کنندگان کم سواد و کم فکر و افراط کردن انها به جهت از بین بردن کامل ایران می باشد. شما از همین امروز برید هرچه درخت کاج است از بیخ ببرید و به جای آن درخت گیلاس بکارید تا ببینید چه بر سر این کشور خواهد امد. همین الان هم با بی فکری و عجولانه قضاوت کردن عده ای ای و کارهای غیر کارشناسی چندین دریاچه و تالاب خاص کره زمین را خشکانده ایم لطفا جو گیر نشوید. خواهشا خواهشا خواهشا از روی نوک دماغتان فکر نکنید نظرات خنده دار ندهید هر کسی توانست در منزل یا درب منزل و یا در کوچه خودش یک درخت میوه خرمالو یا سیب یا گیلاسیا آلبالو یا انار یا انجیر و ... بکارد و از ان محصول بگیرد بعد بیاید نظر دهد. لازم به ذکر است که اینجانب در منزلمان 21 درخت داریم که 3 سرو را شامل می شود و همه با فاصله 1.5 متر الی 3 متر کاشته شده اند و درخت انار و انجیر و مو و همه میوه می دهند و باغچه ای پر از گل در کنار آن داریم و درب خانه هم حدود 30 درخت نارون و کاج و اقاقیا و ارار و درخت نارون و کاج در کنار هم با فاصله زیر 1 متر هستند که در کنار یکدیگر کاشته ایم و رشد کرده اند.حدود 30 سالی عمر کرده اند و هنوز همگی پایدارند. کاج درختی به سرما بی آبی خشک سالی و گرما آفت و... مقاوم است زودو راحت تاکثیر و رشد می کند و بهترین گزینه برای جلوگیری از بیابانی شدن محیط است و نجات دهنده کشورهایی همچون ایران است و به نوعی نجات دهنده بشیرت است. کاج درختی سبز در تمامی فصول که نمی گذارد شهر به طور یکنواخت بی روح و مرده به نظر برسد و در طول فصول مختلف با خزان دائمی خود را همیشه زنده و شاداب نشان می دهد . این درخت زیبا و پر ثمر بهترین آشیانه و مرکز جهت تجمیع پرندگان و لانه برای آنها می باشد. لطفا لطفا لطفا در کلیه مواردی که اطلاعات کافی ندارید همینجور الابختکی داستان پیرمرد همسایه که متخصص شده علت خشک شدن جنگل گلستان کاج است را برای سایرین تعریف نکنید مفید و پیروز و پایدار و کاج گونه و استوار باشید

/ 0 نظر / 117 بازدید