بعد از غیبتی کوتاه امروز می خواهم درباره کاروان گل در هلند بنویسم. 

روز اول اردیبهشت هر سال در هلند کاروان گل تشکیل می شود و شرکتهایی که در زمینه تولید و صادرات گل فعالیت می کنند با استفاده از گلهای متنوع و رنگارنگ شکلهای بسیار زیبایی بصورت انسان٬ حیوان و یا اشیای مختلف می سازند و آنها را روی ماشین های بزرگ و کوچک قرار می دهند و در این روز بصورت کاروان از شهری به شهری حرکت می کنند و به نمایش می گذارند. مردم هم سعی می کنند خود را در مسیر این کاروان قرار دهند و از دیدن آن لذت ببرند.  برگزاری همین کاروان گل هم برای هلند درآمد زا است و توریستهای زیادی را از کشورهای دور و نزدیک به خودش جذب می کند. من هم به همراه خانواده و دوستان سعی کرده ایم هر ساله در این جشنواره شرکت کنیم. در اینجا چند عکس از این کاروان ها برایتان می گذارم تا شما هم لذت ببرید.

همانطور که می دانید هلند از نظر صادرات گل در جهان اول است و درآمد بالایی از این راه نصیب خودش می کند. شاید یکی از نعمت هایی که هلندیها دارند نداشتن نفت است. اگرچه ما ایرانی ها دارنده ذخایر زیادی از نفت در جهان هستیم ولی بقول بعضی ها این داشتن نفت برای ما بجای نعمت یک نقمت شده و باعث هجوم خارجی ها به ایران و از طرفی باعث عدم تلاش بیشتر ما برای  پیدا کردن راههای دیگر ثروت مثل صادرات گل شده است. به اطلاعات کوتاه زیر درباره گل توجه کنید.

-یک پنجم صادرات کشاورزی هلند٬ یعنی معادل 10 تا 12 میلیون دلار مربوط به بخش گل و گیاهان زینتی است.

 -كشور هلند از 6 تا 10 صبح بيش از 400 تا 600 ميليون دلار گل را جابه‌‏جا مي‌‏كند.

- براساس بررسی‌های انجام شده هر خانوار هلندی سالانه 500 شاخه انواع گل مصرف می‌کند.

-در سال 57 ایران يك ميليارد تومان گل و گياه واردات داشته ولی خوشبختانه با سیاست های تشویقی٬ بتدریج فکر صادرات گل جایگزین واردات گل شده است. 

-در حال حاضر با وجود اين كه كشورمان از نظر توليد گل و گياه در دنيا رتبه هفدهم را به خود اختصاص داده، اما در صادرات در رديف 107 جهان قرار گرفته است.

 

-در حالي كه در بسياري از كشورها هر نفر روزانه يك شاخه گل مي خرد، در ايران به ازاي هر 15 نفر يك شاخه گل به فروش ميرسد.

 

به امید روزی که در ایران خودمان هم از این کاروانهای گل ببینیم.

رضا خادم نمازخانه

-منابع

۱ و ۲
تاريخ : شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ | ۸:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()