بعضی وقتها درباره میزان اطلاعات مردم خارج از کشور درباره ایران و مردم ایران شگفت زده می شوم. شاید شما هم با این موضوع سر و کار داشته اید. در اینجا می خواهم به چند خاطره که خودم با آنها روبرو شدم اشاره کنم.

۱- مثلا یک مورد آن همین دیروز صبح بود که همکارم وارد اطاق شد و مرا صدا کرد و به من تبریک گفت. ازش پرسیدم تبریک به چه مناسبت؟ گفت بخاطر اینکه امروز روز تولد رهبر شما خامنه ای است!! با تعجب ازش پرسیدم من که ایرانی هستم نمی دانم چه روزی تولد رهبر ماست تو از کجا با خبری؟ او هم روزنامه هلندی را نشانم داد و ترجمه کرد که او امروز ۶۸ ساله می شود.

۲- یک روزی قبل از شروع یک سمینار علمی یکی از افراد نسبتا مسن هلندی با چهره ای مهربان از من پرسید شما اهل کجایید؟ وقتی گفتم ایرانی هستم در حالی که ابرویی بالا انداخت و سرش را بالا و پایین می انداخت چند مرتبه گفت: به به ایران ! شما چه تمدن و تاریخ کهن و بزرگی دارید. پرسیدم شما مگه از تاریخ ایران هم چیزی می دانید. گفت البته من چند کتاب درباره ایران خوانده ام. جالبتر اینکه می گفت اروپا که تاریخی به عظمت شما ندارد. آن تاریخی هم که داره همش مملو از جنگ و خونریزی و استعمار است ولی شما تاریخ ٬ تمدن ٬ فرهنگ و ادبیات چند هزارساله و بزرگی دارید و خلاصه تعاریفی کرد که خیلی کیف کردم.

۳- شبیه همین اتفاق در شهر آتلانتای آمریکا برایمان رخ داد. وقتی به همراه خانم و بچه هایم می خواستیم بلیط ورود به موزه کوکاکولا را بگیریم٬ بلیط فروش از کشورمان سوال کرد و وقتی فهمید ایرانی هستیم او هم اطلاعات زیادی از تاریخ و تمدن ایران داشت. در همین موزه کلمه کوکاکولا را به زبان های مختلف از جمله فارسی روی پارچه هایی نوشته و مثل پرچم آویزان کرده بودند که باعث تعجب ما شد.

اما برداشت همه اینطور نیست. با افراد زیادی هم برخورد داشته ام که یا از ایران چیزی نمی دانستند یا اگر هم می دانستند دانسته هایشان غلط بوده. مثلا خیلی از این افراد فکر می کنند ایران یک کشور عربی است و مردم آن به عربی حرف می زنند. یا خیلی وقت ها افغانستان را با ایران اشتباه می گیرند و تصویری که از حجاب زن ایرانی دارند مثل برقع زنان افغانی است و فکر می کنند ریش مردان ایرانی هم مثل مردان افغانی است. یادم میاد سه سال و نیم پیش بود که وارد هلند شدم و در همان اولین روز ورودم به هلند بود که با استادم روبرو شدم. در اولین ملاقاتمان وقتی با هم آشنا شدیم با دیدن ریش نیم سانتی من پرسید تو ریشت را تا چه اندازه می گزاری بلند شود. آیا همیشه همین  اندازه است یا اینکه اجازه می دهی تا ریشت مثل اسامه بن لادن  به اندازه دو وجب برسد ! 

خلاصه این وظیفه ما ایرانی ها را بیشتر می کنه که در جهت شناساندن چهره واقعی ایران و ایرانی بیشتر تلاش کنیم.

رضا خادم نمازخانهتاريخ : پنجشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٦ | ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()