چند هفته پیش از طریق یکی از دوستانم بنام محمد هادی با خبر شدم که موسیقی دان و نوازنده معروف کشورمان حسین علی زاده کنسرتی در یکی از شهرهای هلند اجرا خواهد کرد. از آنجا که به موسیقی سنتی خیلی علاقه دارم و ساخته های قبلی این هنرمند معروف را هم شنیده بودم و لذت برده بودم با خانمم تصمیم گرفتیم در این کنسرت شرکت کنیم. بالاخره شنبه شب گذشته به اتفاق دوستم محمد هادی و دوست دیگرم سیامک که به همراه خانم و دو پسر کوچکش آمده بودند به کنسرت رفتیم. کنسرت در سالنی  نه چندان بزرگ برگزار شد. جمعیت حاضر در سالن ترکیبی از ایرانی و هلندی بودند. برایم جالب بود که بدانم این هلندیها یی که زبان فارسی بلد نیستند چه چیزی از این کنسرت دستگیرشان می شود. جالبتر اینکه از جمعیت قابل توجه خانم های ایرانی حاضر در سالن تنها خانم من و همسر سیامک با روسری و با حجاب بودند و روسری بقیه را باد برده بود و وقتی متوجه خانمهای ما می شدند با حالتی متعجب به آنها نگاه می کردند که چرا روسری های شما را هم باد نبرده؟ لابد از خودشان می پرسیدند مگه اینها هم از موسیقی چیزی حالیشان می شود؟

بهرحال پس از ده دقیقه تاخیر بخش اول برنامه با هنرنمایی علیزاده با سه تار و مجید خلج با تنبک شروع شد. فراز و فرودهای زیبایی شنیدیم ولی بنظرم قدری ناهماهنگی بین تنبک و سه تار بود که این قسمت اول برنامه زیاد بدلم ننشست. در فاصله استراحت بین قسمت اول و دوم با دوستان صحبت می کردیم همسر سیامک خیلی زیبا برداشت خودش را بیان کرد. بنظرش این قسمت از برنامه گفتگوی بین بنده با معبودش بود و اینکه فراز و نشیبهای زندگی را بیان می کرد. از سیامک نظرش را پرسیدم. می گفت من تمام حواسم را جمع کردم ولی هیچی نفهمیدم !! مثل اینکه با هم نقطه مشترکی پیدا کرده بودیم.

و اما قسمت دوم برنامه خیلی زیباتر بود. وقتی گروه همنوایان وارد صحنه شد متوجه شدیم یکی از خوانندگان گروه خانم است و متاسفانه روسری او را هم باد برده بود. اما زیبایی و جالبی قسمت دوم به این خاطر نبود. !! در کنار تار علی زاده ٬ دوقلوهای او (نیما و صبا) هم با نواختن رباب و کمانچه هنرنمایی کردند. ترکیب این سازها به همراه دف٬ تنبک و سه تار لحظه های زیبایی آفرید ولی با همه ی زیبایی که برنامه داشت واقعا جای آواز شجریان خالی بود. اگرچه گروه از وجود دو خواننده زن و مرد استفاده کرد و انصافا صدای خواننده زن زیباتر از خواننده مرد بود با این وجود نقص گروه با نبود یک خواننده مسلط مشهود بود٬ بخصوص در پایان برنامه که آهنگ دلشدگان اجرا شد. بهرحال این دومین کنسرت زنده ای بود که در آن شرکت می کردم  و خاطره خوبی شد. در همانجا با خبر شدیم که نوزدهم ماه می نیز کنسرت شجریان در آمستردام برگزار می شود. اگر فرصت شد در آن شرکت خواهیم کرد.

در اینجا یکی دو تا از ساخته های استاد علی زاده را برایتان می آورم.

موزیک سریال زیر تیغ
یاد ایام
دلشدگان

رضا خادم نمازخانهتاريخ : سه‌شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٦ | ٤:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()