سلام به همه دوستان و تبریک سال نو

یکی از رسوم زیبای ایرانیان در شروع سال نو سر زدن به فامیل و اقوام و دوستان است. معمولا  در چند روز اول سال جوانتر ها به دیدن بزرگتر ها می روند و بزرگتر ها هم  چند روز بعد برای بازدید می روند. خلاصه خانواده ها سعی می کنند حتما به بازدید افرادی بروند که به دیدنشان آمده اند. بقول معروف می گویند : سر زدن و دیدن نزدیکان مستحب است ولی بازدید آن واجب است.

 بعضی ها بدلیل مشغله کاری نمی توانند تا قبل از روز سیزده به بازدید بروند و این کار را به زمانی دیگر موکول می کنند. بقول عموی کوچک خانمم که هر وقت به دیدنش می رفتیم می گفت ما از حالا یک سال وقت داریم که به بازدید شما بیاییم...

ایرانیان مقیم خارج از کشور هم برای خودشان مراسم دید و بازدید عید دارند ولی نه مثل ایران. من هم به اتفاق خانواده سه سال و نیمی هست که نوروز را در خارج از کشور جشن می گیرم. اما چه جشنی! چه کشکی چه ماستی؟ اصلا مثل اینکه اینجا بوی عید نمیاد. در اینجا بدیل تفاوت سال شمسی و  میلادی ٬ تعطیلات نوروزی را نمی شه مثل ایران برنامه ریزی کرد. ما فقط روزهای شنبه و یکشنبه را برای دید و بازدید وقت داریم. چون باید بقیه روزها را تا دیر وقت کار کنیم. من که نتونستم حتی روز اول سال را تعطیل کنم و توی خونه باشم. با اینکه تازه هم اسباب کشی  کرده بودیم و کلی کار داشتیم و هر کدام از اسباب و اثاثیه منزل را یک جایی ریخته بودیم و برای پیدا کردنش باید همه جا می گشتیم ولی همه را به خانمم و او را به خدا سپردم و راهی شدم.

دیروز یکشنبه قبل از ظهر چند نفر از دوستان با خانواده هاشون برای عید دیدنی خونه ما اومدند.  اگه توی ایران بودیم شاید یک هفته بعد از آمدن آنها برای بازدیدشان می رفتیم تا به اصطلاح در این مدت٬ کمی دلمون برای همدیگه تنگ بشه. فکر می کنید بازدید  آنها را کی رفتیم؟ بعد از ظهر همون روز برای بازدیدشان رفتیم !!  نه تنها ما بلکه بقیه همین کار را کردند.  آخه همین یک روز را وقت داشتیم.  حالا جالبه که بدونید هفته آینده سیزده بدر روز دوشنبه میفته و ما که نمی تونیم کار را تعطیل کنیم با دوستان وعده کردیم روز یکشنبه ٬ یعنی روز دوازدهم فروردین را بجای سیزده بیرون بریم ! بله  امسال ما دوازده بدر می گیریم.  اینجوری از شر نحسی سیزده هم راحت میشیم. دعا کنید سال دیگه نوروز را در وطن باشیم و در بین اقوام و دوستان سال خوشی را شروع کنیم. انشالله..

رضا خادم نمازخانهتاريخ : دوشنبه ٦ فروردین ۱۳۸٦ | ٦:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()