هر کشوری در دنیا یک سری افتخارات برای خودش داره که همیشه باعث مباهات مردم آن کشور هست. خوشبختانه کشور ما هم یکی از معدود کشورهای جهان است که از این جهت٬ یک سر و گردن از خیلی کشورها بالاتره ولی بعضی وقتها ما خودمان ارزش آنها را آنجور که باید و شاید  پاس نمی داریم.  یک نمونه از این افتخارات همین خط زیبای نستعلیق است. خط نستعلیق زیباترین خط از میان خطهای هفتگانه دیگر یعنی« ثلث، نسخ، محقّق، ریحان،توقیع، رقاع و تعلیق » است که با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه می شود. این خط یک خط کاملا ایرانی است و باعث آرامش روح و روان آدم  می شه و خودش از ترکیب دو خط نسخ و تعلیق درست شده است.

 

 اگر به نمایشگاههای خط سری زده باشید افرادی زیادی را دیده اید که زمانی طولانی را در کنار یک اثر زیبای نستعلیق می مانند و از دیدن آن سیر نمی شوند. معمولا در این نمایشگاهها٬ موسیقی ملایم و اصیل ایرانی هم پخش می کنند که خواننده ای خوش صدا  با انتخاب اشعاری آسمانی از شاعران بلند آوازه ایرانی شما را همراهی می کند و عجیب هم نیست که تلفیق اینها یعنی خط ٬ موسیقی٬  شعر و آواز با هم در عمق وجود انسان اثر گذار هستند و تعالی بخش و روح نواز هستند.

دل از من برد و روي از من نهان كرد ... خدا را با كه اين بازي توان كرد

هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود .. هرگز از ياد من آن سرو خرامان نرود ... آنچنان مهر تو ام در دل و جان جاي گرفت ... كه اگر سر برود از دل و از جان نرود

یکی از سرگرمی های ما هم در دوران اسارت همین ترکیب کردن خط و شعر و آواز بود که در پست بعدی درباره آن می نویسم.

خودتان امتحان کنید٬ نگاهی به نمونه خط های بالا بیندازید و ببینید بیشتر وقت خود را صرف دیدن کدام نمونه خط می کنید.

تا بعد ...

رضا خادم نمازخانهتاريخ : جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۸٥ | ۱:۳٧ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()