خیلی وقته که می خواهم به موضوع نماز جماعت بپردازم ولی راستش نمی دونم چطوری موضوع را مطرح کنم که شبهه ای پیش نیاید.

 همانطور که همه می دونیم در اسلام برای برپاداشتن نماز جماعت تاکید فراوان شده است. حتی گفته شده اگر دو نفر هم هستید نمازتان را به جماعت بخوانید که دست خدا با جماعت است. من بخاطر تحصیلم در خارج از ایران و به دلیل اکثریت اهل تسنن در کشور محل تحصیلم جزو اقلیت های شیعه محسوب می شوم. معمولا سعی می کنم روزهایی که در دانشگاه هستم نماز ظهر و عصر را در دانشگاه بخوانم. در دانشگاه جایی را به عنوان نمازخانه تعیین کرده اند که جای با صفایی است. در این نمازخانه با جمعی از بچه های مسلمان اینجا دوست شده ام. بعضی از این دوستان اصالتا اهل ترکیه هستند. برخی هم عرب هستند. عرب ها و ترک ها در اکثریت هستند ولی از افغانستان٬ مالزی ٬ اندونزی و سایر کشور ها هم دانشجویانی هستند.

نکته ای که به آن دقت کرده ام این است که برادران اهل تسنن وقتی برای نماز به نمازخانه می آیند سعی می کنند اول وقت برای نماز بیایند و اگر دو یا سه نفر هم باشد از یکی می خواهند که  به عنوان امام جماعت در مقابل قرار گیرد و او هم  بدون طول دادن تعارفات زیاد قبول می کند و نماز را به جماعت با هم می خوانند.

 بارها شده که به نمازخانه رفته ام و چند نفر از دوستان شیعه را دیده ام که در نمازخانه حضور دارند ولی این دوستان بعد از سلام و علیک مختصر٬ هر یک نماز خود را بطور انفرادی می خوانند و می روند. نقطه اشتراک دیگر  اینکه این دوستان معمولا آخر وقت هم برای نماز می آیند.(متاسفانه این موضوع گاهی شامل خودم هم می شود.) بدتر از همه اینکه ٬ آنقدر ضرب العجلی و سریع هم نماز را میخوانیم که ضربان قلبمان را هم بعد از نماز می شه راحت شمرد !

  نمی خواهم بگویم همه شیعیان اینطور هستند ولی واقعا چرا بعضی از ما شیعیان کمتر قبول می کنیم امام جماعت باشیم و برای برپاداشتن آن کلی تعارف و نه نمی شه و از این حرف ها می زنیم و آخرش هم نماز را به فرادا می خوانیم. آن هم در جایی که در  اقلیت هستیم و رفتار ما نشان دهنده رفتار شیعیان برای غیر شیعیان است؟

 تاکید می کنم که من هم اگر لایق باشم شیعه دوارده امامی هستم ولی این موضوعی است که زیاد فکرم را مشغول کرده بود. انشالله خداوند به ما توفیق عمل به  رفتار علوی بدهد تا بتوانیم الگوی مناسبی  برای معرفی شیعه علی باشیم. من هم تصمیم گفته ام بیشتر به رفتارم دقت کنم. انشا لله خداوند کمک کند.

آمین یا رب العالمین

رضا خادم نمازخانهتاريخ : یکشنبه ۱٥ بهمن ۱۳۸٥ | ٧:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()