همانطور که اطلاع دارید دادگاه رسیدگی به جرایم صدام حسین رئیس جمهور سفاک و مخلوع عراق پس از رسیدگی به یکی از موارد اتهامی  وی را مستحق اعدام با طناب دار دانست. آتوسا صاحب وبلاگ آتوسا و صبا نظر من را به عنوان فردی که مدتی را در اردوگاههای عراقی اسیر رژیم او بودم خواسته بود.


پر واضح است که
نه تنها من بلکه تمامی آزادگان ایرانی و خانواده هایشان نمی توانیم خوشحالیمان را از صدور این حکم کتمان کنیم. کیست که نداند این موجود وحشی چه جنایاتی علیه مردم عراق- ایران- کویت و حتی اقوام و خویشان خودش انجام نداده است. شاید یادآوری بخشی از جنایات او در اینجا لازم باشد.

از نزديك به ‌‌٥٠٠ اتهامی که  عليه صدام مطرح شده است فعلا دادگاه به 12 مورد آن می پردازد. اولين پرونده‌ مورد رسيدگي پرونده‌ي الدجيل بود. قتل عام الدجيل در سال ‌١٩٨٢ اتفاق افتاد و طي آن ‌١٤٨ نفر از اهالي اين شهر به دستور صدام كشته شدند.

دجيل شهري است در ‌‌٥٠ مايلي شمال بغداد كه به عنوان يكي از مراكز فعاليت اپوزيسيون در زمان قدرت صدام مطرح بود. مصاحبه با شاهدان عيني قتل‌ عام ‌١٤٨ نفر از ساكنان اين شهر از زمان سقوط صدام به اين سو  زواياي اين جنايت را بيشتر مشخص كرده است. در سال ‌‌١٩٨٢ اين شهر به عنوان يكي از مراكز مهم فعاليت حزب شيعي الدعوه بود كه با جنگ صدام عليه ايران مخالفت جدي مي‌كرد. زماني كه صدام و همراهان او در ‌‌٨ ژوييه ‌‌١٩٨٢ براي شركت در اجلاسي وارد دجيل شدند، مردان مسلح حزب الدعوه به روي صدام و همراهان وي آتش گشودند به طوري كه درگيري بين آنها ساعت‌ها طول كشيد.در نهايت اين هلي‌كوپترهاي نظامي و تانك‌هاي ارتش عراق بودند كه توانستند صدام و همراهان او را از خطر مرگ برهانند.

پس از اين واقعه پليس مخفي عراق خانواده‌هاي اين شهر را يكجا جمع كردند، درختان ميوه، باغات و خانه‌ها را تخريب كردند و حدود ‌‌١٥٠ نفر از اهالي شهر از جمله نوجوانان را پس از يك محاكمه صوري اعدام كردند.

اصلي‌ترين جنايات صدام به قرار زير است:

-١٦ ژوئيه ‌‌١٩٧٩، زمان كوتاهي پس از به قدرت رسيدن، ‌‌١٥ تن از سران حزب بعث به اتهام جاسوسي عليه وي توسط جوخه‌ي مرگ اعدام شدند.


-٢٢ سپتامبر ‌‌١٩٨٠، تهاجم نيروهاي عراقي به ايران و آغاز جنگ هشت ساله عليه ايران كه بيش از يك ميليون كشته برجاي گذاشت. حمله‌ي شيميايي به ايران و كشتن بيش از هزار تن.

-در سال ‌‌١٩٨٣، اقدام عليه قبيله‌ي كرد بارزاني به بهانه‌ي كمك به ايران و كشتن ‌‌٨٠٠٠ كرد و ايجاد گور دسته جمعي.

-در سالهای ۱۹۸۶تا ۱۹۸۸ حمله‌اي با عنوان انفال كه شامل حملات شيميايي عليه كردها و كشتن بيش از ‌‌١٨٠ هزار تن شد.

-٢٨ مارس ‌‌١٩٨٨، حمله‌ي شيميايي به شهر كردنشين حلبچه و كشتن بيش از ‌‌٥٠٠٠ تن. 

- ‌‌٢ اوت ‌‌١٩٩٠، دستور حمله به كويت، شليك موشك‌هاي اسكاد به عربستان سعودي، شكنجه و اعدام صدها كويتي و آتش زدن چاه‌هاي نفت كويت.

-١٩٩١، كشته شدن بيش از ‌‌٦٠ هزار تن در سركوب شيعيان در جنوب عراق و كردها در شمال عراق در آستانه‌ي جنگ خليج فارس.

-٢٠ فوريه ‌‌١٩٩٦، قتل دو دامادش پس از بازگشت از اردن.

حال فردی با این جنایات مستحق اعدام هست یا نه؟ ولی بنظر می رسد نباید احساساتی شد چون قبل از اعدامش بسیاری از حقایق هست که باید آشکار شود. از دستهای پشت پرده که او را حمایت کردند و همانها که می خواهند با اعدام سریعش  حقایق اشکار نشوند.

رضا خادم نمازخانهتاريخ : یکشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٥ | ٤:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()