همانطور که قبلا ذکر شده بود در نمازخانه فعاليتهای علمی هم انجام می شود. از جمله فعاليتها آشنايی با نجوم است. به بهانه شرکت بعضی از علاقه مندان نمازخانه در ماراتن مسيه مطلبی در اين زمينه می آوريم.

ماراتن مسيه چيست؟
شارل مسیه يک دانشمند فرانسوی بوده که در سال 1765 شروع به جمع آوری فهرستی از اجرام غیر ستاره ای کرد. او توانست 110 جرم را با نام خود ثبت کند. هر ساله مسابقه ای برای رصد ستارگان در ايران برگزار می شود که به ماراتن مسيه معروف است.امسال اين مسابقه در کاشان برگزار می شود که از دوستان نمازخانه هم در بین آنان حضور دارند و در موقع مناسب به اطلاع  علاقه مندان می رسد.در اينجا مطلبی کوتاه درباره  صورت فلکی می آوريم.

صورت فلكي چيست؟
مردمان باستان تصور مي كردند كه مي توانند خطوط اصلي چهره ها را در ستارگان آسمان شب پيدا كنند.اين چهره ها معمولا شكل هايي از قهرمانان اساطير و خدايان افسانه اي مخلوقات گوناگون و اجرامي بودند كه به نظر آنها بر روي زمين  اثر گذار هستند. اين مفهوم عاميانه صورت فلكي است.اما در ستاره شناسي نوين لغت صورت فلكي به بخشي از آسمان اطلاق مي شود كه در مرحله اول اشكالي را تداعي مي كند كه هزارها سال پيش براي اولين بارمورد توجه انسان هاي باستاني قرار گرفته است.اين مناطق بر روي كره سماوي مانند استان ها يا كشورهاي مختلف بر روي نقشه هاي زميني مي باشد. در حال حاضر هر نقطه اي از آسمان بالاي سر ما حتما متعلق به يك صوررت فلكي است. حد فاصل بين صورت هاي فلكي در قالب خط مستقيم بوده ولي شكل ها مي توانند كاملا غير متقارن و غير هندسي باشند. هر صورت فلكي تعدادي از ستارگان آسمان را درون محدوده خود جاي مي دهند. درك مفهوم صورت فلكي براي ايجاد راحتي و تسهيل در شناخت اجرام و پيدا كردن بخش خاصي از آسمان است. از ديد ما مي توان تصور كرد كه تمام ستارگان درون محدوده يك صورت فلكي از نظر فيزيكي با هم در ارتباط هستند. ازانجا كه با چشم غير مسلح نمي توان عمق فضا را تشخيص داد لذا انسان همه ستارگان را در يك صفحه و ظاهرا در يك فاصله و بسيار نزديك به هم مي بينيد. در حقيقت هر ستاره اي مي تواند در فاصله زيادي نسبت به ديگري قرار گيرد كه اين جدايي تا حد صدها و حتي هزارها سال نوري هم مي رسد.

برای آگاهی بيشتر در زمينه نجوم می توانيد به اينجا مراجعه کنيد.

 تاريخ : شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۸٤ | ٢:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()