در روزگارن قدیم که وسایل پیشرفته امروزی نبود مردم برای انجام خیلی از کارها از جمله مسافرت یا پیش بینی وضع هوا بیشتر از ما امروزی ها به آسمان و ستارگان نگاه می کردند. این باعث می شد که محو عظمت و شکوه  و جلال خلقت بشوند. اما زندگی مدرن امروزی آنچنان ما را بخود مشغول داشته که کمتر فرصت می کنیم حتی بالای سرمان را نگاه کنیم و از زیباییهای آن لذت بیریم.

نمی دانم آخرین باری که به آسمان خیره شدیم کی بوده. شاید اواخر ماه رمضان بوده که آنهم بدنبال پیدا کردن هلال ماه بودیم تا پایان ماه رمضان را جشن بگیریم. خوشبختانه این وسایل پیشرفته امروزی این امکان را برای علاقه مندان فراهم آورده که بتوانند زیباییهای خلقت را حتی  در دوردست ها ببینند. نمونه اش عکسی است که دراينجا می بینید.

 

 

 

این عکس که  توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا تهیه شده است حلقه ای را نشان می دهد که شبیه گل شکفته است و حلقه ی نبولا نام دارد. این حلقه های زیبا در واقع توده  های عظیم گاز و غبار هستند که بدور هسته نبولا پیچیده اند. حلقه ی نبولا در فاصله 2000 سال نوری از زمین قرار دارد. هر سال نوری حدودا  5.88 تریلیون مایل یا 9.64 تریلیون کیلومتراست. تصور کنید در فاصله 1928000000000000000 کیلومتری از زمین چنین منظره زیبایی را می توان دید.

پس خداوندا سجده شکر در پیشگاهت می ساییم و اعتراف می کنیم که تو تواناترینی و هیچ موجودی جز تو لایق پرستش نیست و بخود می بالیم که ما را اشرف مخلوغات قرار دادی و آسمانها و زمین و مخلوقاتت را مسخر انسان قرار دادی. پس ای خدای منان ما را چنان کن که سایسته ی این مقام باشیم. انشالله

رضا خادم نمازخانه

 

 

 تاريخ : شنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٥ | ۱:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()