سلام

اینبار مجبور شدم علی رقم مشغولیات زیاد و کم حوصلگی این مطلب را بنویسم.

پس از گشت و گذار در دفعات مختلف در اینترنت متوجه شدم در مورد استفاده از باطری لپ تاپ ها مثل سایر موارد کامپیوتری نظریه های متفاوت زیاد است. لذا بر آن شدم با چند تا منطق ساده و با اطلاعاتی که دارم و با استفاده از اطلاعاتی که خود شما دارید بر این همه سردر گمی اینترنتی بیهوده و وقت تلف کردن پایانی بخشم و بر این همه افرای که با روش های اشتباه دیگران مجبور به تعویض باطری خود شدند راهکاری دهم.

البته بماند اطلاعات من هم کامل نیست ولی در حد توان است و از افرادی که اطلاعات کاملتری دارند خواهشمندم یاری رسانی کنند.

باتوجه به اینکه باطری یک جزء مصرفی محسوب می‌شود و شامل گارانتی نمی‌گردد اهمیت موضوع بیشتر می‌شود چون قیمت باطری می‌تواند بین ۵ تا ۲۰ درصد قیمت خود ابزار دیجتال متغیر باشد. به خصوص در این زمانه که گرانی وسائل الکترونیکی نسبت به قبل آزار دهنده است.

در ابتدا مهمترین مورد در  چگونگی استفاده از هر نوع باطری این است که شما حتما بدانید که باطری شما از چه نوعی است. وبرای این کار حداقل زحمت خواندن دفترچه راهنما وسیله تان از جمله لپ تاپ و موبایل و تبلت و آیپد و آیفون و نوت بوک و نت بوک و ....... می باشد و یا در آوردن باطری و خواندن اطلاعات و نوشته های مندرج بر روی باطری است که اطلاعات زیادی را می تواند به شما بدهد و  موارد مهم از جمله نوع باطری را به خاطر بسپارید که با صحبت های سایرین از قبل مطمئن باشید که چه کاری بهتر است و با حرف های افراد کم اطلاع ذهنتان مشغول نگردد.

نکته مهم اینه که هر وسیله ای یه عمری داره و نهایتا بعد از مدتی خراب میشه و مطالب ذکر شده هرفرد نیز به اندازه اطلاعات و دقتش و تجربه اش مورد استناد می باشد.

راستی همانطور که در ادامه مطلب ذکر می کنم هر نوع باطری به گونه متفاوتی باید استفاده گردد پس چنانچه دیدید کسی نسخه خاصی برای همه باطری ها می دهد به شدت با او مخالفت کنید و نگذارید نظرات اشتباه همچنان ادامه پیدا کند و یک روش استفاده برای همه نوع باطری توصیه گردد مثال راحتش اینه که بگیم من ماشین گازوئیلی دارم و خیلی خوبه و دیگران هم در ماشین بنزینیشان گازوئیل بریزند خوبه. البته می تونید توی ماشین گازوئیلیتان بنزین بریزید و یا برعکس ولی خوب خودتان بهتر می دانید چی میشه.....نیشخند

به دلیل طولانی بودن مطلب آنرا در ادامه مطلب دنبال کنید


انواع باطری

الف-باطریهای نیکل کادمیوم - Ni-Cd--NiCd

اینها در واقع اولین نسل تجاری باطریهای با تولید انبوه در ابزارهایی مانند موبایل و نوت بوک بودند. علامت مشخصه آنها این است که روی باطری Ni-Cd و یا خود کلمه نیکل-کادمیوم قید شده است. در دفترچه مشخصات هم عیناً نوع و توان باطری قید می‌شود. این نوع باطریها اکنون منسوخ شده اند.

 باتری های NiCd می تواند به سرعت شارژ و استفاده شده . با این حال دیگر ب علت وزن زیاد و داشتن حافظه شارژ در لپ تاپ ها مورد استفاده قرار نمی گیرند.در واقع این باطریها بودند که اولاً شارژ ابتدایی ۱۲ ساعته نیاز داشتند و ثانیاً هر بار باید تا انتها تخلیه می‌شدند تا شارژ مجدد موجب از بین رفتن سلول‌ها نشود.

تقریباً ۵ سالی می‌شود که دیگر این نوع باطریها به دلایل مختلفی کنار رفته اند و در محصولات جدید به هیچ وجه کاربردی ندارند.

ب- نیکل متال هایبرید (NiMH)
ظرفیت این باتری‌ها به مراتب بیشتر از انواع قدیمی‌تر است. در حال حاضر به طور گسترده در وسایل مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. شاید بزرگترین مزیت باتری‌های NiMH در کاهش اثر حافظه (Memory effect) در آن‌ها باشد. این اثر به زبان ساده افت تدریجی ولتاژ و ظرفیت در اثر عدم تخلیه کامل باتری پیش از شارژ مجدد آن می‌باشد، بنابراین استفاده‌کنندگان این گونه باتری‌ها نگرانی از بابت این مشکل ندارند(افسردگی باتری).این مدل می تواند تا 1000 بار شارژ و مورد استفاده قرار گیرد.این باتری هم در لپ تاپ های جدید استفاده نمی شود(وزن زیاد،چگالی کمتر...)

ج-باطریهای یون لیتیومی - Li-On-Lithium Ion
اینها نسل دوم تجاری باطری‌ها در دستگاه های الکترونیکی بودند. علامت مشخصه آنها کلمه Li-On روی بدنه باطری و دفترچه مشخصات محصول است. این باطری‌ها کماکان در موبایل و نوت بوک کاربرد دارند اما آنها هم با نسل جدیدتر در حال تعویض هستند.
کارکرد صحیح این باطریها موجب شده که نیازی به شارژ ابتدایی ۱۲ ساعته ندارند و همچنین کاملاً برعکس باطری‌های نسل قبلی به هیچ وجه نباید تا سر حد تخلیه شدن کار کنند. (شبیه اکثر باطری های ماشین که اگر کامل تخلیه شوند دیگر کارکرد قبل را ندارند). باید در حد ۱۰ درصد شارژ باقیمانده مجدد شارژ شوند و سپس تا ۱۰۰ درصد مجدداً شارژ گردند. البته حتما می دانید که باطری های ماشین با این باطری ها یکی نیستند فقط تخلیه کامل هر دوی آنها یک اثر شبیه به هم می گذارد. 

در حال حاضر ب خاطر داشتن وزن کم وچگالی شارژ دوبرابری نسبت ب باتری های قبلی محبوب ترین باترهای لپ تاپ به حساب می آید . علاوه بر این اثر حافظه شارژ در این مدل به کلی حذف شده و شما قادرید که قبل از تخلیه کامل ، آن را دوباره شارژ کنید. اما باید توجه داشت که می توان این باتری را حدود 500 بار شارژ کرد و نباید قبل از استفاده کامل از شارژ باقی مانده دوباره ان را شارژ کرد(تاثیری بر بازده و عمر باطری نداره،ولی شما یک بار شارژ مجدد انجام دادید واین 499 بار شارژ برای شما باقی گذاشته).باتریهای لیتیم می توانند پس از پنج سال عدم استفاده (در انبار یا...) تا ۹۷ درصد از ظرفیت اسمی خود را حفظ کنند.

چ-باطریهای لیتیوم پلیمری - Li-Po

اینها نسل روز باطری‌ها هستند که علاوه بر محدودیت‌های کمتری که دارند ایمن تر و سبک‌تر هستند. علامت مشخصه آنها کلمه Li-Po یا Li-on-Po است. در دفترچه مشخصات محصول هم عیناً نوع باطری با عبارت لیتیوم پلیمری یا کاملتر آن یون لیتیوم پلیمر قید میگردد.

این نوع باطری‌ها نه تنها شارژ ابتدایی ۱۲ ساعته نیاز ندارند بلکه هیچ محدودیتی در کاربرد هم ندارند. مهمترین علامت مشخصه اینکه دستگاه شما دارای این نوع باطری است آن است که در زمان اتصال به کامپیوتر با پورت USB شارژ شود. البته نوع قبلی باطری هم با usb شارژ می شود و همین گونه است ولی برای این مدل شایع تر است.

چون این باطری‌ها نیازی نیست هر بار تا ۱۰۰ درصد شارژ شوند سازندگان امکان شارژ با USB را در آنها قرار داده اند تا عمر باطری بهتری داشته باشند.

خوب در حال حاضر هر دستگاه الکترونیکی که بخرید به احتمال ۹۹٫۹ درصد فاقد باطری نوع اول است که باطری نیکل کادمیومی بود. پس عملاً شارژ ۱۲ ساعته کاملاً  برای لپ تاپ های دست دوم قدیمی(دیزلی ) است. و آنها باید مادام تخلیه و شارژ کامل شوند.

نکته: شاید باطری شما از نوع دیگری بوده باشه و به محض اتصال usb شروع به شارژ کند که این نشان می دهد کارخانه می دونسته که باطری ای که گذاشته اینطوری بهتر کار می کنه و سعی نکنید کاسه داغ تر از آش بشید و بگید نباید بشه (آخه شاید به هزار دلیل باطری کمی به مدل بالاترش شبیه بوده و یا حتی از آن نوع باشد ولی به دلائل متعدد کارخانه تصمیم گرفته روی باطری مدل دیگری را درج نماید تا در وسایل دیگرش در آینده اسم و مدل همان باطری  و ظرفیت را تغییر دهد و بگوید که پیشرفت کرده است و فروش های آینده خود را تضمین کند)

لیتیوم پلیمرها نوع پیشرفته همان باطریهای یون لیتیومی ساده هستند و با همان مکانیزم کار می کنند اما به دلیل برخی تغییرات مزیتهای بیشتری دارند.

شما تازه لپ تاپ خریدید و می خواهید برای اولین بار شارژش کنید.وقتی شما لپ تاپی رو از جعبه خارج میکنید معمولا حدود 30 تا 40 درصد شارژ اولیه داره به دو علت ،

اول : شما بتونید با اون مقدار شارژ هنگام خرید لپ تاپ رو روشن کنید و از صحت وسلامتی قطعات وباتری اطمینان حاصل کنید .

دوم: تا لپ تاپ به محل خرید شما برسه شاید ماه ها در انبار،کشتی،گمرک و... بی استفاده بوده و ممکن هست در این مدت میزان شارژ اویه تاثیر بسیار زیادی در طول عمر باتری داشته باشه. از اونجایی ک بهترین میزان شارژ برای نگهداری باتری 40 درصد هستش،همیشه باتری ها به این میزان توسط کارخانه شارژ می شوند می توانید امتحان کنید که باطری لپ تاپ نو را به لپ تاپی دیگر از همان مدل وصل کرده و برید در ویندوز و ببینید چقدر شارژ داره.

شما باید از باتری استفاده کنید تا به طور کامل تخلیه یا دیسچارژ بشه. بعد لپ تاپ رو به شارژر وصل کنید (فرقی نداره ک لپ تاپ هنگام شارژ روشن یا خاموش باشه.فقط وقتی روشن باشه ممکنه فرآیند شارژ کمی بیشتر طول بکشه) حال بسته به ظرفیت باتری (حدودا 3 ساعت) مدتی طول خواهد کشید تا چراغ تکمیل شارژ روشن بشه،وقتی که شارژ تکمیل شد دیگه نیاز نیست که شارژر به لپ تاپ متصل باشه و 9ساعت شارژ اولیه و... همه غیر علمی بوده و با اعلام تکمیل شارژ(چراغ شارژ) باتری از منبع تغذیه توسط مدار شارژ جدا میشه و جریانی وارد باتری نمیشه(این موضوع رو میشه با آمپرمتر تست کرد(اصلا این کار روانجام ندید))(راه ساده تر تست این موضوع:خنک شدن شارژر  بعد از فول شارژ حین خاموش بودن لپ تاپ ، به این معنی که دیگه جریان کشی از آن به حد صفر رسیده )
نکته: اکثر باطری های لپ تاپی را نمی توان به طور عادی ولتاژ و غیره گرفت چون در داخل خود جعبه باطری که شامل  باطری های قلمی متعدد است یک چیپ کنترلی هم قرار دارد که الکی نمی گذارد به پین های خروجی باطری برق وصل باشد و شما با اهم متر و عدم آگاهی که از چه پینی باید ولتاژ رو بسنجید کاری جز صدمه زدن به باطری نمی کنید.
 نکته دیگر: اینکه بگوییم خاموش بودن لپ تاپ هنگام شارژ اصلا مهم نیست کمی غلط است منظور این است که آنقدر مهم نیست که ذهن خودتان را مشغولش کنید ولی در هر صورت چون لپ تاپ روشن گرم می شود و باطری را داغتر  می کند و باطری هم در حین شارژ شدن در حد اعلی داغ می شود و هر دو به گرمتر شدن همدیگر کمک می کنند و هم باطری گرمتر شده و هم لپ تاپ و این را می دانید که گرما هم برای عمر باطری و هم لپ تاپ سم مهلک است پس توصیه من برای حل این مشکل این است که حتما همیشه از یک کول پد مناسب اصل که بحث انتخاب کول پد مناسب خودش باید جداگانه در آینده انشا ءالله ذکر گردد استفاده کنید.

می دونم بحث طولانی شده اما چاره ای نیست یکبار وقت بگذارید و بخوانید

تازه ماجرا شروع شد

اما روش صحیح کارکرد باطری چیست؟

مهمترین مورد

1- نوت بوک من مدام به برق شهر وصل است آیا باطری را دربیاورم؟
به عنوان یک قاعده کلی باطری باید کار کند تا خراب نشود. به همین دلیل هیچ گاه در مورد نوت بوک اقدام به خارج کردن باطری و کارکردن با برق شهر نکنید به این امید که باطری شما سالم بماند! شاید هم در حین یک برق رفتگی ناگهانی آسیبی جدی به یکی از قطعات در حال کار لپ تاپ برسد که هزینه ای به مراتب بیشتر از باطری دارد.

اگر به طور مداوم نوت بوک شما به برق شهر وصل است هر هفته یکبار اجازه دهید با باطری کار کند تا به حدود ۱۰ درصد شارژ باقیمانده برسد و سپس مجدداً آن را تا ۱۰۰ درصد شارژ نمایید.

دقت کنید در نوت بوکهای جدید و برای باطریهای Li-ion یک مکانیزم طراحی شده است که مانع از شارژ باطری تا قبل از رسیدن به میزان مشخصی از کاهش گردد. مثلاً اگر شما با باطری کار کنید اما به زیر ۹۰ درصد نرسد با اتصال به برق شارژ نخواهد شد. با این کار جلوی شارژ مکرر گرفته می شود زیرا آن سلولی که مدام شارژ می‌شود به سرعت خراب میشود.

اگر باطری نوت بوک شما Li-Po است (مانند مک بوک) نیازی به رعایت اینکه به ۱۰ درصد برسد و مجدد شارژ کنید نیست اما در هر حال اگر مدام به برق شهر وصل هستید باید هفته ای یکبار اجازه دهید باطری کار کند.

در مورد باطری‌ها هرگز اجازه ندهید که شارژ آنها کامل تخلیه شود. باطری‌های Li-ion با هربار تخلیه کامل بخشی از توان خود را از دست می‌دهند. البته همه سیستم‌های عامل مانند ویندوز و لینوکس و مکینتاش به طور پیش فرض با رسیدن به مرز ۱۰ درصد اخطار شارژ می‌دهند و اگر شارژ نکنید نوت بوک را خاموش می‌کنند تا باطری آسیب نبیند. دقت کنید که باطریها شامل چند سلول هستند که با یکدیگر سری کار می کنند و به همین دلیل اگر یکی از آنها آسیب ببیند اثر چشمگیری دارد.

در سایت شرکت اپل نوشته است

در مورد باتری مک بوک
می توانید دائما از برق استفاده کنید و در صورت نیاز از باتری ( با هر روشی که بخواهید)
فقط هر ماه یکبار باید باتری را کالیبره کنید

- ابتدا کاملا شارژ کنید
- دو ساعت در همان حالت شارژ ۱۰۰ درصد بماند. در این مدت می‌توانید استفاده کنید.
- سپس از برق جدا کنید و تا ته باتری از آن استفاده کنید تا خاموش شود.
-۴-۵ ساعتی در همان حالت خاموش بماند.(تا باطری خنک شود)
- سپس مجددا تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید.

منبع :  اگه حوصله  دارید  و زبانتان خوبه برید چرخی بزنید ببینید چه اطلاعاتی بدست می آورید
Mac OS X 10.4 Help: Calibrating a MacBook or MacBook Pro battery

اون خنک شدن باطری را خودم اضافه کردم تا اهمیت ختکی سیستمتان روشن شود.

 برای چک کردن تعداد سیکل و وضعیت سلامتی باتری میتونید از بخش power برنامه system information (گزینه اول منوی اپل، وقتی که کلید option رو نگه داشتید) یا برنامه های جانبی مثل ویجت iState nano استفاده کنید...

لپ تاپ hp خودم هم د در تنظیمات اولیه اش نوشته که چند روز باطری کار می کند.

بهترین دما برای استفاده از اکثر باطری ها 30 درجه هست.

توجه داشته باشید ک بعد از 500 بار شارژ باتری شما هنوز قابل استفاده بوده و فقط درصد شارژ دهی آن کاهش خواهد یافت

به آزمایش زیر توجه کنید

تعداد دفعات شارژ باتری --------------------------------------- میزان شارژ دهی بعد از فول شارژ(حدودا)
500 بار-------------------------------------------------------------- 100%
1500 بار ---------------------------------------------------------------- 50%
2500 بار---------------------------------------------------------------- 25%
4700 بار----------------------------------------------------------------- 10%
نگهداری و استفاده نکردن، برای مدت طولانی(از یک ماه تا 10 سال...)
وقتی ک برای مدت زمان طولانی از باتری استفاده نمی کنید.باید حتما حدود 40%شارژ در باتری باقی مانده باشه و هر چه دمای فضایی که باتری در آن نگهداری میشود کمتر باشد(بدون رطوبت) بهتر هست (نکته خیلی مهم: دمای پایین اما بالای صفر!!!). هر چه این دما به صفر نزدیکتر باشد عمر باتری افزایش بیشتری خواهد یافت(بهترین مکان برای نگهداری فضای یخچال(((نه یخدان یخچال)))است(البته من اینکار را توصیه نمی کنم)،اگر باتری را درون یک نایلون قرار دهید هم که بهتر)در این دما و میزان شارژ در اصطلاح باتری بخ خواب خواهد رفت .اصلا لازم نیست که مثلا به صورت ماهانه یا هفتگی آن را خارج کنید و دوباره استفاده کنید و دوباره شارژ کنید.وقتی ک یک سال از نگهداری گذشت باید اون رو خارج کنید و چند بار استفاده کنید و دوباره ذخیره کنید. (فقط  به صورت اصولی بگذاریدش یه جای خنک)
در این مدت هر گاه نیاز ب باتری داشتید اون رو از مکان نگهداری خارج کنید و پس از هم دمایی با محیط مورد استفاده قرار دهید. پس حتی اگر برای چند هفته هم قصد استفاده از باتری را ندارید به روش فوق عمل کنید و باتری رو ذخیره کنید
معمولا اگر باطری یخ بزند دیگه بدرد نمی خوره و باید قیدش را بزنید.
به آزمایش زیر توجه کنید

کاهش ظرفیت باتری هنگامی که با شارژ100% ذخیره شود-------------کاهش ظرفیت باتری هنگامی ک با شارژ40% ذخیره شود------------------دمای نگهداری باتری
6% کاهش در یک سال----------------------------------------------2% کاهش در یک سال-----------------------------------------------------------0c
20% کاهش در یک سال----------------------------------------------4% کاهش در یک سال-----------------------------------------------------------25c 
35% کاهش در یک سال----------------------------------------------15% کاهش در یک سال-----------------------------------------------------------40c 
40% کاهش در یک سال----------------------------------------------25% کاهش در یک سال-----------------------------------------------------------60c 
این قضیه دما همه بهش توجه کنید باطری یخ زده را نزنید استفاده کنید یکدفعه داغ میشه و هم ممکنه لپ تاپ مشکل پیدا  کنه و هم خطرناک باشه هم باطری که یکدفعه گرم میشه شاید خراب بشه
1. کاهش دائمی حجم باتری لیتیوم-یون بر پایه ی دما و مقدار شارژ
مقدار زیاد شارژ و دمای بالای باتری باعث سرعت بخشیدن به نابودی دائمی حجم باتری میشوند.
کمی عمر باتری های لیتیوم-یون نگرانی هایی را در صنعت باتری سازی بوجود آورده است. بهتره با یک مثال شروع کنیم. اگر فردی در مورد عمر انسان سوال کند، سریعاً به این فکر میافتیم که طول عمر با توجه به نوع زندگی و شرایط محیطی که در هر کشوری متفاوته تغییر میکند. باتری های لیتیوم-یون هم برای خودشان شرایط خاصی دارد.
بدترین شرایط برای این نوع باتری ها نگهداری آنها در حالت شارژ کامل و دمای بالا میباشد. یک باتری داخل لپتاپ با منبع تغذیه دائمی 12 تا 18 ماه عمر میکند. کاهش مدت کارکرد باتری و سر انجام غیر قابل استفاده شدن باتری از اثرات استفاده با شارژ پر و دمای بالاست.
از باتری در محلی خنک با شارژی حدود %40 نگهداری کنید. حفظ مقداری شارژ درون باتری هنگام استفاده نکردن از آن به مدت طولانی ضروری است. این مقدار شارژ برای ادامه کارکرد مدار های باتری لازم است. هیچگاه باتری را با شارژ بالا و در دمای بالا نگه ندارید. این وضعیت هنگام گذاشتن گوشی موبایل یا باتری زاپاس در هوای گرم داخل ماشین بوجود میآید. استفاده از لپ تاپ با منبع تغذیه و باتری هم شرایط مشابهی ایجاد میکند. وقتی شارژ باتری کامل میشود دمای باتری تا 45 درجه سانتیگراد بالا میرود.
خارج کردن باتری از لپتاپ هنگام استفاده از منبع تغذیه راهی برای پیشگیری از گرم شدن باتری است. اگرچه نگرانی از دست دادن اطلاعات ذخیره نشده در صورت قطعی احتمالی منبع تغذیه هم مشکل قابل توجهی است.(البته باز من توصیه می کنم باطری را جدا نکنید و به جای اینکار اجازه دهید باطری خنک شود و بعد استفاده کنید)

ولتاژی که باتری با آن شارژ میشود هم نقش مهمی در طول عمر باتری دارد. ولتاژ بیشتر ظرفیت باتری رو افزایش میدهد ولی دوره ی عمر باتری را کاهش میدهد. به همین دلیل است که برای حفظ باتری های لیتیوم-یون اکثر این نوع باتری ها به ولتاز 4.20 محدود شده اند. در بخش بعدی ارتباط ولتاژ با طول عمر باتری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
اگر لازم بود مدام شما باطری و جدا کنید و بزنید جا شرکت های معتبر مثل اپل کاری نمی کردند که شما نتونید باطری را در بیارید فقط به جای این ایرانی بازیا از وسیله درست استفاده کنید و در هنگام شارژ شدن باطری  به مدت طولانی به خصوص در هوای گرم و کار کردن با لپ تاپ و به خصوص بازی که دیگه هیچی وسیله را داغ تر می کنه  از وسیله درست استفاده کنید چون در آوردن باطری به مرور زمان پین های  باطری و اتصالات باز شونده و حتی خود لپ تاپ که باید مثل سیخ کباب این رو آنرو بشه و که برای هاردش بسیار مضره  وسیله را معیوب می کند. کمی عاقلان از وسیله استفاده کنید نه متخامصانه .همه می دونند شما خیلی گلید و خیلی هم خاص هستید و وسیله شما هم بیشتر از خودتان محکم است پس نیازی نیست عقده های اجتماعی و خانوادگیتان را سر لپ تاپ بیچار خالی کنید و خلا های خودتان را با اینکارهای غیر عقلی رفع نمائید. و بعد کاسه چه کنم چه کنم دستتان بگیرید و تقصیر را گردن این و آن بیاندازید.

 

در این بخش به نکاتی اشاره میکنیم که باعث طول عمرباتری خواهند شد (در هنگام استفاده)
1.اتصال به برق هنگام استفاده از برنامه های سنگین
هنگامی که از لپ تاپ برای پردازشهای سنگین استفاده میکنید، مثل بازی کردن، از شارژر به جای باطری استفاده کنید زیرا این دست برنامه ها باعث افزایش مصرف و درنتیجه جریان کشی بالا از باتری خواهند شد. جریان کشی بالا یکی از عوامل اصلی ازبین رفتن باتریهاست. در خودرو مهمترین عامل خراب شدن باتری استارت زدن بوده زیرا از تمام ظرفیت باتری استفاده میکند(هر چند برای مدت کوتاه)
2. انجام عملیات Defrag بر روی هارد
هنگامی ک شارژر به لپ تاپ متصل هست شما هارد را دیفراگ کنید.این عملیات باعث بهبود سرعت کامپیوتر و کاهش مصرف برق خواهد بود
3.کاهش نور زمینه صفحه نمایش
نور زمینه به وسیله led تامین میشه.این لامپ های کم مصرف در بیشترین نور توانی برابر 6 وات مصرف میکنند(حدودا).با کاهش نور زمینه میتونید در مصرف باتری صرفه جویی کنید
آداپتور و یا منابع تغذیه لپ تاپ (ویا موبایل) چطور کار میکنند:
در این منابع، ولتاژ خروجی توسط طراح مدار (با توجه به درخواست کارخانه) روی مثلا 19 ولت تثبیت میشه.مدار به این روش عمل میکنه که به ورودی نگاه میکنه (میزان ولتاژ برق شهر) و با توجه به میزان و یا سطح ولتاژ ورودی ، با سویچ کردن(در واقع خاموش و روشن شدن) میزان برق خروجی(ولتاژ دلخواه لپ تاپ) رو که قبلا براش تعریف شده رو میسازه.
مثلا بر روی مدل آداپتور لپ تاپ شما نوشته ورودی بین 250 تا 200 ولت. ولتاژ خروجی 19 ولت.یعنی حتی اگر برق خانه شما از (استاندارد)220 ولت بیشتر یا کمتر باشه لپ تاپ شما همواره 19 ولت دریافت میکنه.حتی در بعضی از مدل ها برق ورودی بین 110 تا 240 تایین شده.

پس معمولا نوسانات برق به لپ تاپ شما صدمه ای نخواهد زد.(سطح نوسان برق کمتر از محدوده آداپتوره)
اما،اما اینکه برق ناگهان قطع بشه و باتری روی لپ تاپ شما نباشه 1 چیز دیگه ای هستش.قطع شدن ناگهانی ممکنه (بسته به نوع لپ تاپ) و کارکردشما  به قسمت هایی از لپ تاپ مثل مادربرد یا هارد(مخصوصا وقتی هارد در حال نوشتن هستش) آسیب برسونه(ولی باز هم احتمالش خیلی کمه)

 در کل در لپ تاپ های جدید اگه باتری 100% شارژ باشه ولپ تاپ به برق وصل باشه ، لپ تاپ مستقیم از برق شهری استفاده می کنه و کاری به باتری نداره یعنی باتری شارژ و دشارژ نمی شه تاريخ : شنبه ٤ آبان ۱۳٩٢ | ۳:٤٧ ‎ق.ظ | نویسنده : | نظرات ()