سلام 

سال نو مبارک

مثل همیشه برای عید نوروز مطلبی می نویسم امروز در مورد اصفهان است

البته مدت هاست که می خواهم در این باره مطلب بنویسم .

اصفهان شهری تاریخی با آثار تاریخی گلی و جالب .اصفهان که با داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب در نقشه ایران تبدیل به قطب صنعتی و نظامی و از دیرباز قطب هنر ایران بوده است.

کاخ عالی قاپو


اصفهان در مقایسه با سایر شهرهای ایران که از نظر مهمان پر رفت و آمدند تمیزترین و زیباترین آنهاست.به طور مثال شما می توانید اصفهان را با مشهد یا با شمال ایران مقایسه کنید.

آثار تاریخی دیدنی دست ساز گذشتگان و آثار تاریخی طبیعی که از جمله آنها می توان به کوه آتشگاه آشاره نمود.

آثار دیگری مثل میدان امام وچهل ستون ومنارجنبان و سی و سه پل و پل خواجو  و... که اکثرا آثاری با سبک معماری زیبا و توسط شیخ بهایی عالم و عارف بزرگ ساخته شده اند.

میدان نقش جهان

اصفهان با داشتن صنایع مهمی همچون ذوب آهن و فولاد مبارکه و سیمان سپاهان و صنایع دفاع و پتروشیمی و پالایشگاه و ... در بردارنده مهمترین صنعت های موجود ایران است.

این استان با داشتن زاینده رود رودخانه ای که در سالهای اخیر متاسفانه آب آن رو به خشکی رفته و به گفته برخی دلیل آن تقسیم آب بین سایر استان های ایران است.

البته ناگفته نماند این خشکی در آب و هوا این منطقه به خصوص محیط زیست تاثیرات منفی غیر قابل جبرانی بر جای گذاشته است. که همگی تاثیر گرفته از خشکی رودخانه است.

مطلبی دیگر کشاورزی این منطقه است که دچار همین خشک سالی شده است.شاید اگر بهتر بیاندیشیم متوجه بشویم که درست نیست با خشک نمودن یک استان بزرگ با موقعیتی اینچنین مهم سایر استان ها را آبیاری کنیم.

مردم اصفهان که اکثر آنها فارس اصیل و بومی این منطقه اند و با داشتن خلق و وی مهمان نواز مردم مهاجر به خصوص از شهرهای جنوبی ایران مثل اهواز را به خود پذیرا بوده اند.اکثر شهرک های اطراف اصفهان مردمی زندگی می کنند که از شهرهای جنوبی ایران به این منطقه آمده اند.

این استان بزرگ و گرانبها همانطور که اشاره کردم با داشتن موقعیت های متفاوت علمی و اقتصادی و جغرافیایی و صنعتی و... باعث شده است تا قیمت اغلب اجناس به نسبت سایر شهرهای ایران بسیار ارزان تر باشد و زندگی در آن راحت تر از سایر شهرهای ایران باشد.
باداشتن آب و هوایی خوب که البته قبل از خشک نمودن رودخانه آب و هوایی خوب تر داشت موقعیت های تفریحی و طبیعت گردی بیشماری از جمله روستاها و شهرهای بالادست رودخانه و چشمه ها و دشت های طبیعی دلنواز و سد چادگان، تفریح های مردمی در روزهای تعطیل به این قسمت ها کشیده می شود و همجواری باشهرهایی همچون شهرکرد بهترین محل های تفریحی را با مسافتی کم در دسترس مردم قرار می دهد.

اصفهان با وصفی جهانی پذیرنده توریست های زیادی به این منطقه بوده است.

ناگفته نماند در مقایسه ساکنان این استان با سایر استان ها از لحاظ مذهبی شاید بتوان گفت مذهبی ترین استان ایران است.که اعتقادات بومی و رسم و رسوم خاص این منطقه و نزدیکی بیشتر این رسم و رسوم با اسلام واقعی این استان را دلچسب تر نموده است.

از قلم نماند لهجه شیرین اصفهانی که اکثر مردم ایران مشتاق شنیدن نوع صحبت مردم این منطقه اند.

این استان دارای قومیت ها ی مختلفی از جمله لر و ترک و بختیاری و گرج و ... به اضافه فارس هست.

در این جا مطلب را به پایان می رسانم و جمله معروف که می گویند اصفهان نصف جهان برای این استان و این  شهر کم است و بی انصافی است که نگوییم اصفهان تمام جان.تاريخ : جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱ | ٢:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()